FAQ

Q: Jak se můžu připojit?

V poslední době hrajeme více komorně, takže je naše skupina na Facebooku uzavřená. Pokud Tě ale zaujaly naše zpěvníky, ozvi se, rádi Tě přivítáme.

Q: Kde se scházíte?

Různě v Praze, domlouváme se přes Facebook. Pokud je Kytarohraní v čajovně, kavárně či někde venku, jsme rádi, když nám dáš vědět, kdy asi dorazíš. Klidně s sebou vezmi i kamaráda či kamarádku, pokud mají rádi hudbu. Diváci nám nevadí, hrajeme pro radost sobě i (doufáme) jim:-)
Bude ale dobré, když si s sebou vezmeš svůj oblíbený zpěvník, ten náš Kytarohrací, noty či co chceš.

Q: Jsou nějaká pravidla pro hraní v nemocnicích?

Pokud jdeme ale hrát do nemocnice (či jinam jako "vystoupení"), je to na organizaci trochu náročnější než volné hraní v čajovně. Chceme být otevření i novým lidem, když se chceš zúčastnit hraní v nemocnici, budeme rádi, ale dodrž prosím následující:
  1. Buď zodpovědný při slíbení účasti - když na Facebooku označíš Zúčastním se, dej vědět co nejdříve, pokud se něco změní. A pokud označíš Možná, dej v komentáři vědět, na čem to závisí. Moc nám ulehčíš práci i tím, když označíš Nemůžu.
  2. Buď aktivní při domlouvání skladeb - když se domlouvají skladby, co se budou hrát, neděláme to kvůli sobě, ale kvůli Tobě a lidem, kteří s námi třeba nejsou tolik sehraní, ale přesto chtějí dorazit. Chceme jim to umožnit. Když to ale ignorují, je potom na místě problém - Ty se můžeš cítit trochu mimo a my se necítíme dobře, protože to nešlape jak má. A to nechceme, vytváří to zbytečné napětí.

Q: Proč neuděláte před hraním zkoušku?

Věř, že bychom moc rádi, ale zázrak bývá už jen to, když se z 200 lidí pozvaných vyjádří 12 a 3 nakonec skutečně dorazí (mimo nás, co se známe). Nám, co tvoříme jádro Kytarohraní, stačí domluvit se na skladbách. Veškerá organizace kolem je hlavně pro lidi, kterým chceme umožnit přijít a vyzkoušet si dobrovolnické hraní. Když jsou ale pasivní i v tom, zda dorazí, snažit se ještě dělat další termín na zkoušku nám nepřipadá efektivní. Pokud o zkoušku ale máš zájem, neváhej a napiš nám, určitě se domluvíme:)

Q: Podle mě by to chtělo udělat dopředu aranžmá, rozdělit hudební nástroje, aby nehráli všichni všechno, určit hlasy atd...

Ano, to by bylo skvělé. Znáš seskupení, které je toho schopno? Třeba v Praze se takových jistě najde... Znáš ale takové, které chodí hrát do nemocnic? My ne. Proto jsme i sepsali návod pro ostatní skupiny - Jak na hraní v nemocnicích? A budeme rádi, když tuto myšlenku budeš šířit dál.
My hraní v nemocnicích děláme ve volném čase a nemáme ambice na nějaké profesionální hudební vystoupení. Scházíme se jednou za čas a na nějaké zkoušení nemáme kapacitu (viz výše). Ale věříme tomu, že i neprofesionálně zahraná skladba udělá mnoha lidem radost. Jsme lidé, kteří mají hudbu rádi a chceme hraním dělat radost jak sobě, tak druhým. Jsou mezi námi hudebníci, kteří dovedou hrát ve Státní opeře, ale i hudebníci, kteří jsou stydliví a neprůbojní. My ale chceme umožnit hrát každému, kdo o to má zájem a pomoci mu rozvíjet jeho potenciál. To ale sebou přináší to, že náročnějšímu hudebníkovi to nemusí úplně sedět. Naším heslem je ale "nemusí pršet, stačí když kape". Lepší než proklínat tmu, je zapálit svíčku. A právě proto jsme hraní v nemocnicích začali občas dělat.